„História je len o málo viac ako zoznam zločinov, hlúposti a nešťastia ľudstva.“ Túto pamätnú vetu vyslovil skvelý osvietenský historik Edward Gibbon, tvorca fenomenálneho diela The History of the Decline and the fall of the Roman Empire (voľným prekladom – úpadok a pád rímskej ríše). Na škodu českých a slovenských milovníkov histórie sa ešte nenašiel človek, ktorý by toto dielo preložil. Ak sa budete veľmi snažiť, tak jeho fragmenty môžete nájsť v lepších knižniciach. A pre tých znalých angličtiny – môžete si všetkých šesť časti prečítať na internete, keďže dielo je voľne dostupné pre toho, kto vie hľadať 🙂
Edward sa narodil roku 1737do zámožnej anglickej rodiny. Od narodenia mal chatrné zdravie k čomu pomohlo aj to, že v siedmych rokoch prišiel o matku. Neskôr v roku 1752 odišiel študovať na Oxford, tu sa dostal ku spisom jezuitov a pod ich vplyvom prešiel na katolicizmus, čo bolo v protestantskom Anglicku veľkých škandálom. Univerzita na to zareagovala jeho vylúčením. Samozrejme zaúradoval aj jeho otec, ktorý ho poslal do švajčiarska ku kalvinskemu kňazovi, kde študoval antické pramene. Nakoniec prešiel späť ku protestancizmu a úplne zanevrel na katolicizmus a do konca života bol jeho kritikom. Od roku 1763 sa vydal na cesty najprv do Paríža a potom do Ríma. Rím ho úplne očaril a práve tu sa rozhodol, že napíše o jeho úpadku a zániku. Po otcovej smrti sa vrátil do Londýna a zúčastňoval sa aj zasadaní parlamentu, no neustále pracoval na rímskych dejinách, ktoré prvýkrát vyšiel roku 1776 a Gibbon sa stal slávnym mužom. Nuž ale ani tento úspech mu nepomohol k osobnému šťastiu – do konca života bol slobodným. Zomrel v Anglicku roku 1793.
Jeho dielo je dodnes považované za nadčasové. Možno preto, že veľmi dobre ovládal gréčtinu a latinčinu a mal dostatok peňazí na cestovanie. Práve preto má jeho práca vysokú odbornosť – používal svoje preklady prameňov, nie odpisy. A čo obyčajný čitateľ? Okrem toho, že Úpadok je skvelým historickým dielom, je to aj kvalitná literárna práca. Na mňa hlboko zapôsobila. Okrem toho, že ju už štvrtým rokom používam pri svojej odbornej práci, tak v nej nachádzam aj plno vtipných priam ironických poznámok, takže čítanie to je naozaj hodnotné i pútavé.
A čo úvodný výrok? Keď som ho prvýkrát videla chcela som oponovať, že predsa v dejinách bolo veľa udalostí plných, plných, plných…čoho? Všetko má svoju dobrú aj zlú stránku, tak ako hrdinovia histórie sú aj trošku nadsadenepovedané vrahmi, tak aj obdobia skvelých a tzv. zlatých období jednej ríše sú dobami temna pre inú ríšu. A nech otvoríte ktorúkoľvek encyklopédiu či učebnicu histórie na ktorejkoľvek strane uvidíte zoznam zločinov, hlúposti a nešťastia tak ako to povedal Gibbon…
korvin ten výrok sedí presne na ...
krija tak tak ;-) ...
Celá debata | RSS tejto debaty