TYRAN A DIKTÁTOR JE VŽDY ZLÝ??…OMYL

7. augusta 2010, katkamurinova, História

Lucius Cornelius SullaSlovo tyran a diktátor dnes možno posudzovať ako synonymá veľmi zlého človeka, spravidla samozvaného krutého vodcu. Ale prečo je to tak? Veď v starovekom Grécku bol pojem tyran používaný úplne bežne a neznamenal nič zlé. Označoval človeka, ktorý si uchvátil moc napriek tomu, že mu de iure nepatrila. K takýmto tyranom zaraďujeme aj aténskeho Peisistrata, za ktorého toto mesto dosiahlo svoj vrchol. Nezriedka boli tyrani všeobecne obľúbení a v srdciach občanom si zachovali svoje miesto aj po smrti.

A diktátor? Hm, s tým je to zložitejšie, možno práve preto, že 20. storočie je plné takýchto individualít, samý Duce, Vodca či predseda ÚV KS. Aj v roku 2010, keď je väčšina vyspelého sveta „slobodná“ by ste sa po otvoreniach učebníc dejepisu veľmi divili. Pre príklad, keď sa opýtate Rusa, že kto to bol Stalin, tak odpovie naučenú formulku, že najväčší ruský štátnik 20. storočia. Tak to stojí v učebnici dejepisu,tak to musí byť pravda. Nuž aj tak sa to dá povedať. Veď koniec-koncov Rusi viac tých veľkých štátnikov v 20. storočí nemali a ak by náhodou mali, tak by o nich veľmi rýchlo zásluhou toho najväčšieho prišli. Proste a jasne diktátor. No pôvodne to bol rímsky titul, úrad, ktorý dosiahol máloktorý Riman v období všeobecnej ohrozenosti mesta a ríše. Keďže mal neobmedzenú moc, tak bol volený len na 1/2 roka.

Diktátori boli volení hlavne v období, keď ešte Rimania viedli vojny vrámci Itálie. K mimoriadnej situácii, keď senát vyhlásil diktátora na to, aby bojoval mimo teritória Itálie došlo počas prvej púnskej vojny a viackrát sa k takémuto riešeniu nevrátili. Medzi najznámejších diktátorov s histórii Ríma patril Quintus Fabius Maximus, ktorý chránil Rím pred hannibalovým vojskom v zlatom veku republiky, ale aj napríklad Lucius Cornellius Sulla a Gaius Iulius Caesar, ktorí stáli pri jej zániku. Mnohí z nich sú dnes považovaní nie za krutovládcov, ale za veľkých hrdinov, ktorým sa nejaké to zakolísanie prepáči. Veď k veľkým činom nás privádzajú veľké obete. O tisíc rokov sa možno takto budú ľudia  pozerať aj na nami nenávidených diktátorov. Ktovie.