Založ si blog

PREČO RÍMSKA REPUBLIKA SKUTOČNE FUNGOVALA??

senátorKeď sa človek zadíva do súčasného diania, nemôže sa nezamyslieť nad tým, či skutočne je republika tým správnym štátnym zriadením a či predsa len nám netreba trošku pristrihnúť krídelká, ako o tom uvažoval už Platón. Sloboda je fajn vec, no niektorí jedinci nevedia od samej radosti, čo s ňou. No tí z nás, ktorí poznajú aj trošku dejiny sa môžu so mnou pristaviť pri tej rímskej.

Úspechom rímskej republiky bolo to, že Rimania dokázali pochopiť ľudský charakter a pudy. Boli poučení z toho, ako to dopadne, keď jeden človek, poväčšine napoly šialený rozhoduje o živote celého národa. Nuž teda krátko a jasne povedané nedali človeku vo vedúcej funkcii voľne dýchať.

Najväčším a najstarším správnym orgánom rímskej republiky bol senát. Slovíčko vzniklo pravdaže z latinčiny – SENEX = starší, tým chceli predovšetkým deklarovať to, že tento poradný orgán má určitú prestíž a hlavne skúsenosti. Senát vznikol už za rímskeho kráľovstva a pretrval aj cisárstvo, no najväčší úspech dosiahol počas republiky. Náš parlament má obdobnú funkciu a tvorí ho presne polovica z počtu senátorov v Ríme. Na otázku prečo bolo senátorov 300 nám stačí jednoduchá matematika. Rímske kmene – tribui boli 3 (nejdem zaťažovať menovaním), každý kmeň sa skladal z 10 curii a každá curia z 10 rodov – gensov. Suma sumarum dostávame počet 300 rodov a 1 predstaviteľ každého rodu sa mohol zúčastniť zasadania senátu. Na začiatku to boli ľudia najstarší a najprestížnejší, no časom sa táto prestíž dala kúpiť. Samozrejme nie doslovne, každý kto sa chcel stať senátorom, musel mať určitý majetok, ktorý deklaroval každý rok. Keď niekto náhle zbohatol mohol vymeniť niekoho, kto zas náhle stratil majetok. Aby každý videl, že občan je aj senátorom, odlišoval sa aj oblečením. Senátor mohol nosiť bielu tógu s purpurovým lemom.

Samozrejme len senátom by rímsky človek nebol živý. Ďalšie rímske úrady sa delili podľa toho aké právomoci mali. Buď to bolo právo impérium alebo potestas. Impérium bolo právo nad životom a smrťou občanov a potestas zasahovalo len do danej oblasti, ktorej úrad podliehal. Najvýznamnejším úradom bol konzulát, ktorý každoročne obsadzovali 2 občania. Podľa konzulov sa dokonca určoval čas, konzulátom začínal nový rok. Diktátor mal neobmedzenú moc, no len na 1/2 roka a len v čase vojny. Ďalšími vysokými úradmi bol prétoriát, questoriát a liktoriát. Prétoriáni zastávali súdy. Questori sa starali o poriadok v Ríme, stíhali hrdelné zločiny.  Liktori boli prevažne prepustenci a ich hlavnou úlohou bolo to, aby pred vyššími úradníkmi niesli symboly ich moci – prúty – fasces. Tieto úrady mali právo impéria. Nižšími úradníkmi boli aedilovia,ktorí sa starali o verejné budovy a censori, ktorí sa starali o sčítania ľudu. Nad všetkými stáli 10 tribúni ľudu, ktorí pochádzali z nižších vrstiev ľudu a mali právo VETA – teda právo na zrušenie akéhokoľvek zákona, ktorí považovali za nevhodný pre ľud – pleps. Na zrušenie stačilo veto jedného tribúna.

Teda sa vytvorila určitá agenda úradov, ktoré však nikdy neobsadila len jedna osoba. Nikdy neboli volení na viac ako jeden rok a žiadna z funkcií nikdy nebola platená. Dobré, nie? Rimania dobre vedeli o tom, aký je človek, že by si uchvátil moc a čo potom s ním? A ešte im aj platiť? No nie, keď chcú prestíž, nech si ju zaslúžia. Možno toto by pomohlo aj v našich novodobých republikách, kde poslanci sa sťažujú akú ťažkú prácu vykonávajú a aký malý plat za to majú…

JE HISTORICKÝ MEDZNÍK SKUTOČNE MEDZNÍKOM?

11.09.2010

Kvízová otázka, kedy začal starovek? Alebo kedy skončil? Nuž, tieto otázky by pre učiteľku dejepisu boli jednoduchými a jednoznačnými. Ale keď by pripustila, že nestojíme v škole pri tabuli, viac »

DVAJA MUŽI – JEDEN CIEĽ

11.09.2010

Poznáte to príslovie,že správajú sa ako dvaja kohúti na smetisku? Asi každý z nás s a stretol s takýmto správaním, veď súperenie a boj medzi nami, ľuďmi, je stále aktuálny. Bojujeme o viac »

HISTÓRIA JE LEN…

10.08.2010

"História je len o málo viac ako zoznam zločinov, hlúposti a nešťastia ľudstva." Túto pamätnú vetu vyslovil skvelý osvietenský historik Edward Gibbon, tvorca fenomenálneho diela The History viac »

Austria Politics

Ukázali novú rakúsku vládu. Sľubuje prísnejšiu migračnú politiku či rýchlejšie deportácie

16.12.2017 20:07

Premiérom sa stane Sebastian Kurz, ktorý sa vo veku 31 rokov stane najmladším premiérom v rámci členských krajín únie.

srbsko, premiér, srbský premiér, alexander vučič, aleksandar vucic,

Srbský prezident dostal list, odosielateľ sa vyhráža miliardami guliek a smrťou tretiny národa

16.12.2017 19:21

List bol odoslaný z Nemecka a obsahuje aj narážky na úspešné chorvátske ofenzívy z polovice 90-tych rokov minulého storočia.

povodne, Torysa,

Rieka Uh na východe Slovenska nebezpečne stúpa, úrady situáciu monitorujú

16.12.2017 18:55

Rieka Uh pri Lekárovciach dosiahla hranicu 8 metrov, čo je už tretí stupeň povodňovej situácie, a stále stúpa.

katalansko

Katalánska kríza podkopáva španielsku ekonomiku

16.12.2017 16:27

Španielska centrálna banka mierne znížila odhady rastu domácej ekonomiky pre najbližšie dva roky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 16772x
Priemerná čítanosť článkov: 2097x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy